آموزش وردپرسسئو و بهینه سازیسئو وردپرسمقالات آموزشیوردپرس

سایت با www بهتر است یا بدون www

سایت با www یا بدون www همواره جزو سوالاتی بوده است که کاربران در هنگام راه‌اندازی سایت از کسانی که تجربه زیادی در راه‌اندازی سایت می‌پرسند. در راس چنین سوالاتی نیز همیشه این سوال وجود داشته است که تفاوت آدرس سایت با www و بدون www در چیست؟

اگر برای شما هم سوالاتی از قبیل موارد زیر مواجه شده‌اید:

 • استفاده از www یا بدون www در وردپرس؟
 • استفاده از www یا بدون www در وردپرس چه تاثیری روی سئو سایت دارد؟
 • استفاده از www در آدرس سایت چه مزایا و معایبی دارد؟

با ما در این آموزش از وبمستر وردپرس همراه باشید تا به بررسی و موشکافی دقیق اینکه آیا باید از www در آدرس وردپرس استفاده کنیم یا خیر بپردازیم. برای یک کاربر بازدیدکننده و عادی که وارد سایت شما می‌شود هیچ تفاوتی بین اینکه آیا شما از www استفاده کرده‌اید یا خیر وجود نداشته و این مسئله کاملا شخصی است. وقتی کاربر چه از طریق www و چه بدون www وارد سایت شما می‌شود محتوای صفحه را بررسی کرده و در نهایت از سایت خارج می‌شود. یا اینکه اگر خوش شانس باشید به سایر مطالب نیز مراجعه کرده و در سایت چرخی میزند.

اما برای شما که صاحب وبسایت و کسب و کار آنلاین خود هستید این مسئله به یک قضیه جدی تبدیل شده و گاها برای بسیاری نیز پیش می‌آید که با گذشت چندین سال باز هم در این مسئله که آیا از www استفاده می‌کردم بهتر نبود؟ آیا حتما باید از www در آدرس سایت استفاده کرد؟ مردد شده و با خود سر جنگ دارد.

www چیست؟

اگر بخواهیم به معرفی www بپردازیم چه چیزی بهتر از استناد کردن به آن چیزی است که در ویکی پدیا آمده است؟ بر اساس تعریفی که برای www شده است:

از لحاظ فنی هیچ دلیلی وجود ندارد که نام سایت حتماً با www آغاز شود و اولین سرور وب در “info.cern.ch” قرار داشت. استفاده از پیشوند www یک توافق است که بین سازمان‌های ارائه دهنده خدمات وب انجام شده است تا تمامی نام‌های میزبان از یک پروتکل تبعیت کنند؛ برای مثال، بسیاری از سازمان‌ها نام سرور اصلی پروتکل گوفر خرد را به صورت gopher.wherever.edu تعریف می‌کنند و از پیشوندهای دیگری استفاده می‌کنند تا بتوان از چندین سرور وب استفاده کنند. برخی از مرورگرها به صورت خودکار www را به ابتدا و “.com” را به انتهای URL تایپ شده اضافه می‌کنند. در مرورگرهای اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس موزیلا با فشردن همزمان کلیدهای ctrl و Enter پیشوند “http://www.” و پسوند “com.” به انتهای URL اضافه می‌شوند.

درواقع www یک ساب دامین از دامنه شما است که از همان ابتدای اینترنت باب شده و از آن استفاده می‌شود. این مسئله نیز به روشنی برای گوگل مشخص است و اگر از www استفاده کنید یا اینکه حتی هیچ استفاده‌ای نکرده و در تنظیمات گوگل وبمستر نیز ثبت نکرده باشید باز هم مشکلی وجود نداشته و گوگل بر اساس سایر آدرس‌های موجود در سایت تشخیص خواهد داد که آدرس با www یا بدون www در نتایج جستجو ثبت شود.

سایت با www یا بدون wwwسایت با www یا بدون www

 

از همان زمانی که اینترنت ایجاد شد هنگام مراجعه کاربر و باز شدن سایت با www این مسئله به صورت ناخودآگاه به یک امر بدیهی تبدیل شده و هرگاه که کاربران آدرس سایت خود را به یکدیگر اعلام می‌کنند و قصد معرفی سایت به یکدیگر را دارند حتما از www نیز استفاده می‌کنند. اما این مسئله از کجا شروع شد؟

به محض به وجود آمدن اینترنت واژه www که مخفف World Wide Web می‌باشد نیز در دنیای بزرگ اینترنت جای گرفت که به معنی جهان وب، وب جهان‌گستر، یا به طور ساده وب را شامل می‌شود. این بخش شامل یک سامانه اطلاعاتی از پرونده‌های ابرمتنی متصل به هم است که از طریق شبکه جهانی اینترنت قابل دسترسی هستند. در نهایت به کمک یک مرورگر نیز قادر به دسترسی به این دنیای عظیم از اطلاعات و داده‌ها خواهید بود.

سایت با www برای موتورهای جستجو بهتر است یا بدون www ؟

تا اینجا به این نکته رسیدیم که تفاوتی در استفاده از www یا بدون www در وردپرس و به صورت کلی در هر سایتی وجود ندارد. اما نظر موتورهای جستجو در این رابطه چیست؟ آیا برای موتورهای جستجو استفاده کردن یا عدم استفاده از www در وردپرس مهم است؟ تاثیر استفاده از www در سئو سایت چیست؟

سایت با www یا بدون www در وردپرسدر پاسخ به این سوال باید گفت که، استفاده از www یا بدون www برای موتورهای جستجو نیز به همین شکل بوده و اهمیتی ندارد، اما نکته مهم در این است که باید یک بار برای همیشه تصمیم بگیرید که از www در سایت استفاده می‌کنید یا اینکه قصد دارید باز شدن سایت فقط با http صورت گیرد.

پس هنگامی که اقدام به نصب وردپرس می‌کنید یا اینکه با استفاده از هر سیستم مدیریت محتوا که سایت خود را می‌سازید، باید انتخاب خود را نهایی کنید. این آدرس‌ها نباید در موتورهای جستجو متفاوت بوده و حتما باید از زمان شروع راه‌اندازی سایت یکسان باشند. بنابراین بعد از اینکه اقدام به معرفی سایت به موتورهای جستجو کردید به هیچ وجه نباید این ساختار را تغییر داده و همیشه از ساختار ثابت www یا بدون www در سایت استفاده کنید.

استفاده از www یا بدون www در وردپرس

برای ساخت سایت با www یا بدون www در وردپرس نیز باید این ساختار را مشخص کنید. یعنی بر اساس دلایل خاص خود می‌توانید تعیین کنید که از www در وردپرس استفاده کنید یا اینکه به طور کلی ساختار آدرس سایت را با استفاده از http در دسترس قرار دهید.

حال که انتخاب خود را کردید برای استفاده یا عدم استفاده از www در وردپرس کافی است تا در پیشخوان وردپرس به مسیر تنظیمات> عمومی مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر در دو فیلد نشانی وردپرس (URL) و نشانی سایت (URL) استفاده یا عدم استفاده از www را تعیین کنید.

سایت با www یا بدون www | استفاده از www یا بدون www در وردپرس

مطابق تصویر بالا اگر مایل به استفاده از www در وردپرس هستید کافی است تا آدرس سایت خود را همراه با www در تنظیمات وارد کرده و ذخیره کنید. در غیر این صورت نیز اگر قصد استفاده از www در وردپرس را ندارید کافی است آدرس سایت را همراه با http وارد کرده و تنظیمات را ذخیره کنید. بعد از این مرحله نوبت به این میرسد تا ریدایرکت 301 را بر روی ساختار آدرس‌ها تعیین کنید تا اگر قبلا از ساختار دیگری استفاده می‌کردید به ساختار جدید ریدایرکت صورت گیرد.

برای این منظور وارد هاست خود شده و روی گزینه File Manager کلیک کنید تا به بخش مدیریت فایل‌ها در هاست هدایت شوید. حالا به مسیر public_html مراجعه کنید. در این مسیر باید به دنبال فایلی با نام htaccess. باشید. همانطور که از نقطه ابتدای آن میبینید این فایل جزو فایل‌های مخفی در هاست است پس اگر این فایل را نمیبینید روی دکمه Settings که در بالا گوشه سمت راست File Manager هاست قرار دارد کلیک کرده و تیک مربوط به Show Hidden Files را فعال کنید تا فایل های مخفی به شما نمایش داده شوند.

حال که فایل htaccess. به شما نمایش داده شد روی آن راست کلیک کرده و گزینه Edit را انتخاب کنید تا به صفحه ویرایش فایل هدایت شوید و وضعیت ریدایرکت را بر اساس دو حالت زیر هنگام استفاده از www یا بدون www در وردپرس تعیین کنید.

1- ریدایرکت سایت به www

در این حالت تنظیمات آدرس وردپرس سایت همراه با www هستند و ما باید کاری کنیم که وقتی کاربری به آدرس سایت که بدون www است مراجعه کرد به صورت خودکار به آدرس سایت با www در حالت ریدایرکت 301 هدایت شود. بنابراین کد زیر را در مکان مناسبی از فایل htaccess. خود قرار دهید.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www.
RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]

در صورتی که هنگام استفاده از کد بالا با کندی سرعت در هنگام ریدایرکت مواجه شدید می‌توانید از قطعه کد زیر استفاده کنید.

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.webmasterwp.ir$
RewriteCond %{REQUEST_URI} ^/$
Rewriterule ^(.*)$ https://webmasterwp.ir%{REQUEST_URI} [R=300,L]

2- ریدایرکت به بدون www

در این حالت تنظیمات آدرس وردپرس سایت بدون www است و در آنها از www استفاده نشده است؛ بنابراین باید کاری کنیم که وقتی کاربری به آدرس سایت که با www است مراجعه کرد به صورت خودکار به آدرس سایت بدون www در حالت ریدایرکت 301 هدایت شود. بنابراین کد زیر را در مکان مناسبی از فایل htaccess. خود قرار دهید.

RewriteEngine On RewriteCond %{HTTP_HOST} !^webmasterwp.ir$ [NC] RewriteRule ^(.*)$ https://webmasterwp.ir/$1 [R=301,L]

توجه داشته باشید که، به جای آدرس‌های webmasterwp.ir در کدهای بالا آدرس دامنه خود را وارد کنید و اگر از https در وردپرس استفاده می‌کنید حتما آدرسی که کاربر در آن بدون www به صورت 301 ریدایرکت خواهد شد را همراه با پروتکل https:// وارد کنید.

تنظیم آدرس وب‌سایت وردپرسی در گوگل وب‌مستر تولز

بعد از اینکه وضعیت سایت بدون www یا سایت با www در وردپرس را مشخص کردید نوبت به تعیین وضعیت در کنسول جستجوی گوگل خواهد رسید. برای این منظور وارد اکانت جیمیل خود شده و به Google Webmaster Tools مراجعه کنید. حال روی آدرس سایت خود کلیک کرده و وارد آن شوید. سپس روی نماد چرخ دنده کلیک کنید و سپس از منوی باز شده گزینه Site Settings را انتخاب کنید.

سایت با www یا بدون www | استفاده از www یا بدون www در وردپرس

با کلیک روی این گزینه وارد صفحه زیر خواهید شد که می‌توانید اولویت نمایش و ثبت آدرس‌های سایت را در نتایج جستجو تنظیم کنید که با www صورت گیرد یا اینکه بدون www از آن استفاده کنید. بنابراین در بخش Preferred domain اولویت مورد نظر خود را که شامل سه بخش زیر هستند مشخص کنید:

 • نیازی به انتخاب اولویت از سوی گوگل ندارید.
 • قصد استفاده از www در آدرس سایت برای نتایج جستجو را دارید.
 • قصد استفاده از www در آدرس سایت برای نتایج جستجو را ندارید.

سایت با www یا بدون www | استفاده از www یا بدون www در وردپرس

حال بعد از اینکه وضعیت سایت با www یا بدون www را در وردپرس انتخاب کردید روی دکمه Save که در انتهای صفحه قرار دارد کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند. در صورتی که مدتی است که سایت خود را راه‌اندازی کرده‌اید و وضعیت استفاده یا عدم استفاده از www را تغییر داده‌اید بعد از مدتی کلیه لینک‌های شما که در گوگل ایندکس شده‌اند به ساختار جدید اصلاح خواهند شد.

در این مقاله دانستیم که سایت با www یا بدون www در وردپرس هیچ تفاوتی برای موتورهای جستجو نداشته و تنها مسئله مهم برای موتورخهای جستجو این است که یک بار برای همیشه نوع ساختار www را برای سایت خود تعیین کنید. علاوه بر این مشخص شده که اگر پیش از این از ساختار دیگری استفاده میکردید و حال این ساختار را تغییر دادید میبایست با استفاده از ریدایرکت 301 کاربران را از ساختار قدیمی به ساختار جدید هدایت کنید. در نهایت هم به این مرحله رسیدیم که برای اینکه وضعیت ساختار آدرس www را برای سایت به گوگل اعلام کنیم باید به گوگل وبمستر مراجعه کرده و انتخاب کنید که قصد دارید آدرس‌های شما با چه ساختاری در نتایج جستجو ثبت شوند.

5/5 - (2 امتیاز)
برچسب ها

عباس صادقی

حدود 5 سالی است که در زمینه وردپرس فعالیت می‌کند، علاقه مند است که با تولید محتوا کاربردی در وبمستر وردپرس به افزایش دانش هموطنان خود کمک کند و باعث گسترش جهان شود؛ او یک آزاد کار است، از دانشگاه انصراف داده و علاقه‌ای به ادامه تحصیلات آکادمیک ندارد.

نوشته های مشابه

‫۱۱ نظرها

 1. یکی از مهم ترین قسمت های این آموزش ها اینه که واضح بیان کنید که دقیقا کجای فایل hc وارد کنیم به چه صورت در کدام خط شما که زحمت میکشید خب مهم ترین بخش این آموزش رو هم بگید دیگه 😤

 2. سلام و درود از توضیحاتتون.
  من یه سوال داشتم، میخواستم خودم از طریق نرم افزار سی شارپ سایت شخصی بسازم، البته تازه شروع به یادگیری این کار کردم.
  خواستم بپرسم ساخت سایت شخصی مهدودیت هایی داره ؟
  تو بعضی سایت ها میبینم که با دریافت ۱۰۰ یا ۱۵۰ سایت رو سریع میسازن و تحویل میدن که مدت زمان استفاده از اینها ۶ ماهه یا یک ساله هستن که باید دوباره پول واریز کنی تا یک ساله تمدید بشه، سایت های ۶ ماهه یا یک ساله و مدت دار دلیلش چیه، اگه ممکن هست میشه منو در این مورد راهنمایی کنید؟
  ممنونم از لطفتون 🌺🌺🌺

  1. سلام،
   این سایت‌ها چون به شکلی هستند که در قالب پکیج ارائه میشه و نیازی به خرید دامنه و فضای هاست ندارید و از طرفی دیگه پشتیبانی براتون انجام میدن نیاز به تمدید دارند. اما اگر خودتون هاست و دامنه خریداری کنید و طبق آموزش‌هایی که منتشر کردم وردپرس رو نصب کنید و سایتتون رو بسازید فقط باید هزینه هاست و دامنه رو تمدید کنید.

 3. سلام فقط یک چیزی من سایتم را از اول بدون دبلیو درست کردم آیا باید این ریدایرکت را قرار دهم برای زمانی میپرسم که کار بر سایتم را با دبلیو تایپ میکنه ایا بهتر نیست که ریدایرکت قرار دهم که اعتبار انتقال پیدا کنه ؟

  ۲- ببخشید این فونت نامش چیه دست نویسه؟

    1. البته تکمیل سوال بالا این سوال را من در سایتی کردم گفتند بدون https قرار بده امکان تداخل است بعد جدا گانه ریدایرکت https را قرار بده که من از افزونه Really Simple SSL

 4. برای سایت من نشد

  globeweb.ir
  هرکاری میکنم اینجوری باز میشه

  چیکار کنم اینجوری باز بشه
  globeweb.ir
  جواب رو ایمیل کنید لطفا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن