آموزش وردپرسمقالات آموزشیوردپرس

آموزش آپلود عکس در وردپرس و مدیریت فایل‌ها

آموزش آپلود عکس در وردپرسآپلود عکس در وردپرس و کار با رسانه وردپرس امکان مدیریت فایل‌های وردپرس را خواهد داد که با استفاده از آن می‌توانید هر فایلی را با فرمت‌های مجاز در وردپرس در سایت آپلود کرده و در هر بخش از سایت که قصد دارید استفاده کنید. شاید با دیدن عنوان فکر کنید که این نوشته یک مقاله پیش پا افتاده باشد، اما با وجود آپدیت‌های مکرری که وردپرس تا به امروز داده است بخش رسانه‌ها دیگر مثل گذشته نیست و امکانات بسیاری در اختیارتان قرار می‌دهد.

در این آموزش از وبمستر وردپرس قصد دارم به نحوه کار با رسانه وردپرس و آپلود عکس در وردپرس بپردازم که با استفاده از آن می‌توانید با کلیه امکاناتی که وردپرس برای آپلود فایل در اختیارتان قرار می‌دهد را فرا گرفته و با نحوه آپلود فایل در وردپرس، ساخت گالری عکس در وردپرس، ساخت فهرست پخش ویديویی و صورتی آشنا شوید.

آپلود عکس در وردپرس

برای آپلود عکس در وردپرس و پاسخ به این سوال که چگونه در وردپرس عکس بگذاریم باید ابتدا وارد پیشخوان وردپرس شوید. سپس در منوی پیشخوان به مسیر رسانه مراجعه کنید تا بخش فایل‌های آپلود شده در وردپرس مشابه تصویر زیر برایتان نمایش داده شود.

آموزش آپلود عکس در وردپرس و کار با پرونده چندرسانه‌ای در وردپرس

همونطور که در تصویر می‌بینید با رفتن به رسانه وردپرس فایل‌هایی که در وردپرس آپلود کردید نمایش داده شده و در دسترس خواهند بود. با کلیک روی هر عکس و فایلی می‌توانید جزییات فایل را که شامل اطلاعاتی مثل آدرس فایل، حجم، تاریخ آپلود در سایت، ویرایش و… می‌باشد را مشاهده و ویرایش کنید. با استفاده از همه‌ی موارد رسانه‌ای میتونید به انواع فایل در قالب تصویر، صوت و ویدئو دسترسی داشته باشید. با استفاده از همه‌ی تاریخ‌ها هم میتونید فایل‌های آپلود شده را بر زمان آپلود شدن آنها ببینید.

پیوست نشده: یکی از قابلیت‌های خوب رسانه وردپرس نمایش فایل‌هایی است که در هیچ کدام از مطالب و برگه‌های سایت از آنها استفاده نکرده‌اید. این قابلیت به شما اجازه میده تا در بازه‌های زمانی مختلف سری به رسانه وردپرس بزنید و فایل‌هایی که ازشون در جایی استفاده نکردید را حذف کنید تا فضای هاست وردپرس شما بیخودی اشغال نشده باشد.


افزودن عکس در وردپرس

حالا برای آپلود عکس در وردپرس یا آپلود هر فایلی در اون کافیه روی دکمه افزودن در صفحه رسانه وردپرس کلیک کرده یا اینکه به مسیر رسانه> افزودن مراجعه کنید. سپس مشابه تصویر زیر فایل مورد نظر خودتون را با استفاده از قابلیت کشیدن و رها کردن یا کلیک روی دکمه گزینش پرونده‌ها از کامپیوتر انتخاب کرده و در نهایت منتظر بمونید تا بسته به حجم فایل در سایت آپلود شود.

آموزش آپلود عکس در وردپرس و کار با پرونده چندرسانه‌ای در وردپرس

آموزش آپلود عکس در وردپرس و کار با پرونده چندرسانه‌ای در وردپرسبرای آپلود فایل در وردپرس و قرار دادن تصویر در وردپرس هنگام افزودن نوشته در وردپرس کافیه مشابه تصویر روی دکمه افزودن پرونده چندرسانه‌ای که در بالای ویرایشگر قرار داره کلیک کنید تا پنجره‌ای مشابه تصویر زیر باز شده و فایل خود را با هر فرمت مجاز که امکان آپلود آن را در وردپرس دارید در رسانه وردپرس آپلود کنید.

آموزش آپلود عکس در وردپرس و کار با پرونده چندرسانه‌ای در وردپرس

برای آپلود تصویر در وردپرس از این بخش هم مثل صفحه افزودن فایل در وردپرس کافیه با استفاده از خاصیت کشیدن و رها کردن یا انتخاب فایل و مسیردهی در کامپیوتر آن را انتخاب کرده و آپلود کنید. همونطور که در سمت راست این پنجره می‌بینید قابلیت‌هایی برای ساخت گالری در وردپرس، ساخت فهرست پخش صورتی و ویدئویی، تصویر شاخص و گذاشتن از آدرس قرار دارند که با کلیک روی هر کدوم میتونید از این قابلیت‌ها استفاده کنید.


ساخت گالری در وردپرس

ساخت گالری در وردپرس امکان قرار دادن چندین تصویر و رسانه رو در کنار هم در نوشته و نمایش آن به صورت گالری عکس را به شما خواهد داد. گالری وردپرس امکان نمایش تصاویر و فایل‌ها را به صورت شبکه‌ای و Graid در نوشته به شما خواهد داد اما اگر دنبال امکانات بیشتر برای ساخت گالری در وردپرس هستید لازمه از افزونه وردپرس استفاده کنید که در مقالات بعدی به معرفی اونها میپردازیم.

حالا برای ساخت گالری در وردپرس ابتدا مشابه تصویر زیر روی منوی ساخت گالری کلیک کنید. سپس در صفحه‌ای که باز میشه تصاویر موجود را از رسانه وردپرس انتخاب کنید یا اینکه اگر هنوز آپلود نکردید همگی رو به صورت یکجا انتخاب کرده و در رسانه وردپرس آپلود کنید.

آموزش ساخت گالری عکس در وردپرس

بعد از انتخاب تصاویر روی دکمه گالری تازه بسازید کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید، در این مرحله میتوانید چینش تصاویر را به صورت ترتیبی و یا تصادفی انتخاب کنید و همچنین نسبت به درج زیرنویس(کپشن تصاویر و رسانه‌ها) یا امکانات دیگه مثل تعیین تعداد ستون، اندازه تصاویر و یا لینکدار کردن تصاویر اقدام کنید.

آموزش ساخت گالری عکس در وردپرس

در نهایت بعد از کلیک روی دکمه گذاشتن گالری گالری تصاویر در نوشته قرار داده شده و با مراجعه به صفحه نوشته میتونید اونو مشاهده کنید.

ساخت فهرست پخش صوتی در وردپرس

فهرست پخش صوتی وردپرس هم درست مشابه گالری تصاویر هست با این تفاوت که در اینجا به جای تصویر با فایل صوتی مواجه هستید که یک لیست پخش در اون تنظیم شده و پشت سر هم پخش خواهند شد. با فهرست پخش صوتی در وردپرس چند فایل صوتی را به صورت لیست پخش در سایت قرار میگیره و پشت سرهم در نوشته پخش خواهد شد. برای ساخت فهرست پخش صوتی در وردپرس مشابه تصویر ابتدا به منوی ساخت فهرست پخش صوتی در وردپرس مراجعه کنید، سپس فایل های صوتی را از رسانه وردپرس انتخاب کرده یا اینکه اونها را آپلود کرده و انتخاب کنید.

آموزش ساخت فهرست پخش صوتی در وردپرس

بعد از انتخاب فایل‌ها روی دکمه ایجاد فهرست پخش تازه کلیک کنید. در این مرحله همونطور که در تصویر میبینید میتونید برای فایل های صوتی کپشن اضافه کنید و توضیحات مختصری برای هر فایل صوتی وارد کنید. از بخش تنظیمات هم میتونید نمایش فهرست پخش، نمایش نام هنرمند در فهرست و نمایش تصویر برای موسیقی‌های صوتی اضافه شده را فعال یا غیرفعال کنید.

آموزش ساخت فهرست پخش صوتی در وردپرس

در نهایت با کلیک روی دکمه گذاشتن فهرست پخش صوتی فهرست پخش ساخته شده و بعد از انتشار نوشته مشابه تصویر زیر فهرست پخش صوتی وردپرس نمایش داده خواهد شد.

آموزش ساخت فهرست پخش صوتی در وردپرس

ساخت فهرست پخش ویدئویی در وردپرس

ساخت فهرست پخش ویدئویی در وردپرس هم مشابه گالری تصاویر وردپرس و فهرست پخش صوتی وردپرس است. با این تفاوت که در اینجا با ویدئو سر و کار دارید که میتونید چند فایل ویدئویی را به صورت گالری در سایت قرار داده و به دنبال هم نمایش امکان پخش آنها را فراهم کنید. برای اینکار مشابه تصویر ابتدا به منوی ساخت فهرست پخش ویدئویی در وردپرس مراجعه کنید. سپس فایل های ویدئویی را از رسانه وردپرس انتخاب کرده یا اینکه اونها را آپلود کرده و انتخاب کنید.

آموزش ساخت فهرست پخش ویدئویی در وردپرس

حالا روی دکمه ساخت یک فهرست ویدئویی تازه کلیک کنید. در این مرحله میتونید برای فایل‌های ویدئویی در فهرست پخش ویدئویی وردپرس کپشن اضافه کنید و توضیحات مختصری را برای هر ویدئو وارد کنید. از بخش تنظیمات هم میتونید نمایش فهرست ویدئویی و نمایش تصویر برای فایل‌های ویدئویی را فعال و یا غیرفعال کنید.

آموزش ساخت فهرست پخش ویدئویی در وردپرس

در نهایت بعد از کلیک روی دکمه گذاشتن فهرست پخش ویدئویی فهرست پخش ویدئویی ساخته شده و با انتشار نوشته میتونید مشابه تصویر زیر نمایش داده خواهد شد.

آموزش ساخت فهرست پخش ویدئویی در وردپرس

گذاشتن فایل از آدرس

با استفاده از قابلیت گذاشتن فایل از آدرس در وردپرس میتونید فایل‌ها را از آدرسی دیگر در نوشته قرار دهید. این آدرس میتواند مستقیما از طریق سایت، هاست دانلود یا به صورت کلی از دامنه دیگری مورد استفاده قرار بگیرد. برای اینکار کافیه آدرس فایل را به صورت کامل در فیلد آدرس وارد کرده و منتظر بمونید پیش‌نمایش رسانه مورد نظر نمایش داده شود. اگر پیش نمایش، نمایش داده نشد به این معنی است که آدرس وارد شده اشتباه است یا اینکه مشکلی در لود فایل پیش آمده است. بعد از نمایش فایل کافیه روی دکمه گذاشتن در نوشته کلیک کنید.

آموزش گذاشتن فایل از آدرس


لینک دادن به عکس در وردپرس

بعد از اینکه تصویر را در نوشته قرار دادید و نمایش داده شد روی تصویر که کلیک کنید ابزاری برای ترازبندی، حذف تصویر از نوشته و ویرایش به صورت آیکون روی آن نمایش داده می‌شود. حالا برای لینک دادن به تصویر در نوشته روی آیکون مداد کلیک کنید تا پنجره زیر نمایش داده شود.

آموزش لینک دادن به عکس در وردپرس

حالا مشابه تصویر از بخش پیوند به میتونید نوع لینک دادن به عکس در وردپرس را انتخاب کنید. این بخش شامل موارد زیر است که بسته به انتخاب هر گزینه میتونه از آدرس مربوط به اون برای تصویر استفاده بشه.

  1. پرونده چندرسانه‌ای: با انتخاب این گزینه آدرس مستقیم فایل برای تصویر لینک خواهد شد که در صورت کلیک روی عکس کاربر به آدرس تصویر هدایت می‌شود.
  2. پوسته پیوست‌ها: با انتخاب این گزینه آدرس صفحه فایل ضمیمه شده در قالب سایت نمایش داده خواهد شد. در این صورت هنگام کلیک روی عکس کاربر به صفحه‌ای از سایت هدایت میشه که تصویر در قالب سایت مشابه نوشته نمایش داده می‌شود.
  3. نشانی دلخواه: با انتخاب این گزینه هم مثل تصویر بالا فیلدی نمایش داده میشه که میتونید آدرس دلخواه خودتون را برای لینک دادن به عکس در وردپرس وارد کنید.

در نهایت روی دکمه بروزرسانی کلیک کنید تا آدرس دهی روی عکس وردپرس اعمال شده و نوشته را آپدیت یا منتشر کنید. در صورتی که اقدام به اتصال هاست دانلود به وردپرس کرده باشید آدرس کلیه فایل‌ها از هاست دانلودی که در ساب دامنه قرار دارند لود خواهند شد.


ویرایش تصاویر در وردپرس

مهمترین قابلیت رسانه وردپرس امکان ویرایش تصاویر در وردپرس است که با استفاده از این قابلیت میتونید کارهایی مثل برش تصاویر، تغییر اندازه تصاویر، چرخش تصاویر در جهت های مختلف و تغییر اندازه تصویر را بدون نیاز به استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری انجام دهید. برای این کار کافیه  ابتدا تصویر را انتخاب کرده و سپس از قسمت جزییات پیوست رویگزینه  ویرایش تصویر کلیک کنید. حالا صفحه ویرایش تصاویر در وردپرس در وردپرس نمایش داده میشه که میتونید کارهای ذکر شده روی عکس را انجام دهید.

ویرایش تصاویر در وردپرس

با باز شدن صفحه ویرایش عکس در وردپرس میتونید مشابه تصویر زیر کارهایی مثل برش تصویر، چرخش تصویر، تغییر اندازه تصویر و… را بدون نیاز به استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری مستقیما با استفاده از ویرایشگر تصویر وردپرس انجام دهید.

ویرایش تصاویر در وردپرس

دقت کنید که حتما بعد از اتمام ویرایش تصویر در وردپرس روی دکمه ذخیره که زیر تصویر وجود داره کلیک کنید. در اینجا دکمه ذخیره به دلیل اینکه ویرایشی روی تصویر انجام نشده غیرفعال است.

امیدوارم این آموزش هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و با استفاده از اون تونسته باشید نسبت به آپلود عکس در وردپرس و نحوه کار کردن با پرونده چندرسانه‌ای وردپرس آشنا شوید. در صورتی سوال یا مشکلی حین کار کردن با رسانه وردپرس داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنید تا در کوتاه‌ترین زمان پاسخگوی شما باشم.

4.7/5 - (3 امتیاز)
برچسب ها

عباس صادقی

حدود 5 سالی است که در زمینه وردپرس فعالیت می‌کند، علاقه مند است که با تولید محتوا کاربردی در وبمستر وردپرس به افزایش دانش هموطنان خود کمک کند و باعث گسترش جهان شود؛ او یک آزاد کار است، از دانشگاه انصراف داده و علاقه‌ای به ادامه تحصیلات آکادمیک ندارد.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام وقت به خیر
    من برای محصولاتم که به صورت دانلودی هست،روی سایت بارگذاری میکنم:
    ۱- فایلها را روی سایت مدیا فایر آپلود میکنم ولینکشو در قسمت افزودن محصول جدید در ووکامرس قرار میدم.آیا این کار به لحاظ فنی درسته؟اشکالی به وجود نمیاد؟
    ۲-تصاویری که برای محصولات بارگذاری میشوند مستقیم روی هاست من آپلود میشن،راهی هست که روی سایتهایی مثل picofile یا مدیا فایر و….آپلود کنم و لینکشو وارد کنم ودر نهایت در سایت نمایش داده بشه؟ این کار منطقی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن