آموزش وردپرسمقالات آموزشیوردپرس

آموزش مدیریت تنظیمات وردپرس

آموزش کار با تنظیمات وردپرستنظیمات وردپرس مشابه هر سیستم مدیریت محتوایی ابزاری را در اختیار شما قرار خواهد داد که با مراجعه به آن می‌توانید بخش‌های مختلف سایت را مدیریت کرده و کنترل کنید. با استفاده از تنظیمات وردپرس می‌توانید بخش‌های گوناگون از سایت که شامل مواردی مثل تنظیمات عمومی، نوشتن و خواندن، گفت و گوها، پیوندهای یکتا و… است را بر اساس نیاز خود شخصی سازی و مدیریت کنید. به عنوان نمونه شاید دوست داشته باشید به صورت کلی بخش نظرات در وردپرس را غیرفعال کنید یا اینکه زبان وردپرس را به زبان دیگری برای استفاده کردن تغییر دهید که همگی این بخش‌ها با تغییر در صفحه تنظیمات صورت خواهد گرفت.

در این آموزش از وبمستر وردپرس قصد دارم نحوه کار با پنل تنظیمات وردپرس را به شما آموزش داده و به توضیح تمام بخش‌های تنظیمات در وردپرس بپردازم که بر اساس آن شخصی سازی کاملی بر روی نحوه کارکرد هر بخش داشته باشید.

آموزش مدیریت تنظیمات وردپرس

برای شروع کار و سفارشی سازی تنظیمات در وردپرس اولین کاری که باید انجام دهید این است که وارد پیشخوان وردپرس شده و به منوی تنظیمات مراجعه کنید. برای این منظور آدرس دامنه خود را وارد کرده و یکی از دو آدرس /wp-admin/ یا wp-login.php/ را در انتهای آدرس دامنه خود قرار دهید. همانطور که در آموزش‌های نصب وردپرس در سی پنل و نصب وردپرس در دایرکت ادمین دیدیم، این دو مسیر شامل آدرس ورود به پیشخوان وردپرس هستند و هرگاه نیاز به کار در پیشخوان وردپرس داشته باشید باید به این آدرس‌ها مراجعه کنید.

www.webmasterwp.ir/wp-admin
www.webmasterwp.ir/wp-login.php

حال که وارد یکی از دو آدرس‌های بالا شدید نام کاربری و رمز عبور انتخابی خود را که هنگام نصب وردپرس انتخاب کردید را وارد کرده و در نهایت روی دکمه ورود به پیشخوان وردپرس کلیک کنید.

تنظیمات عمومی وردپرس

روی منوی تنظیمات کلیک کنید تا به صفحه‌ای مشابه تصویر زیر هدایت شوید. این صفحه شامل تنظیمات عمومی در وردپرس می‌باشد که مواردی مثل عنوان و توضیحات سایت، آدرس‌های سایت، ایمیل، تنظیمات تاریخ و ساعت در وردپرس و… در آن قرار دارند.

آموزش مدیریت تنظیمات وردپرس و کار با پنل تنظیمات وردپرس

عنوان سایت: این فیلد مربوط به نام و عنوان سایت است که با مراجعه به صفحه اصلی سایت در پنجره مرورگر نمایش داده می‌شود. دقت داشته باشید که برای انتخاب عنوان سایت در وردپرس از نام طولانی که بیشتر از 65 کاراکتر باشد استفاده نکنید.

معرفی کوتاه: در این فیلد توضیحات سایت که حکم شعار سایت شما و یا زمینه فعالیت سایت را دارد وارد کنید.

نشانی وردپرس (URL): با استفاده از این فیلد می‌توانید آدرس‌های وردپرس را تغییر دهید که در آموزش استفاده از WWW یا بدون WWW در وردپرس اشاره‌ای به نحوه کار با آن داشتیم.

نشانی سایت (URL): این فیلد هم مشابه گزینه قبلی است با این تفاوت که در فیلد قبل آدرس مربوط به پیشخوان وردپرس بود اما در این فیلد مربوط به آدرس بخش کاربری سایت که همان دامنه سایت که برای کاربران بازدیدکننده قابل دسترسی است می‌باشد. برای آشنایی با این بخش هم می‌توانید از مقاله نصب SSL در وردپرس استفاده کنید.

نشانی ایمیل: این فیلد مربوط به نشانی ایمیل مدیریت وردپرس است و از این ایمیل برای اطلاع رسانی‌های ایمیلی در وردپرس استفاده خواهد شد. اگر دقت کرده باشید در هنگام نصب وردپرس همین ایمیل به عنوان ایمیل اصلی سایت تعیین می‌شود و در صورت فراموشی نام کاربری برای ورود به وردپرس می‌توانید از این ایمیل استفاده کنید.

آموزش مدیریت تنظیمات وردپرس و کار با پنل تنظیمات وردپرسدر صورتی که قصد دارید ایمیل استفاده شده در وردپرس را به ایمیل دیگری تغییر دهید آدرس ایمیل جدید را در آن وارد کرده و روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید. بعد از این کار یک ایمیل حاوی لینک فعال سازی به ایمیل جدید ارسال خواهد شد که لازم است روی لینک کلیک کنید تا ایمیل تایید شده و در وردپرس از این ایمیل جدید استفاده شود.

عضویت: با فعال کردن این گزینه امکان عضویت و ثبت نام کاربران در وردپرس فراهم شده و هر کسی که به صفحه عضویت در وردپرس مراجعه کند قادر است در سایت عضو شده و نقش کاربری پیش فرض که برای آنها انتخاب کرده‌اید در اختیار آنها قرار داده شود.

نقش پیش‌فرض کاربر تازه: این گزینه مربوط به گزینه قبلی یعنی عضویت است که در اینجا می‌توانید نقش کاربری پیشفرض در وردپرس را انتخاب کنید. حال هر زمان که شخصی در سایت عضو شود این نقش کاربری برای وی در نظر گرفته خواهد شد.

آموزش مدیریت تنظیمات وردپرس و کار با پنل تنظیمات وردپرستوجه داشته باشید که، هر یک از نقش‌های کاربری وردپرس سطح دسترسی خاصی را دارند پس دقت کنید که نقش کاربری درستی را به عنوان نقش کاربری پیشفرض انتخاب کنید. همچنین از دادن نقش کاربری مدیرکل یا ویرایشگر جلوگیری کنید، چرا که اگر کاربری با این دو نقش کاربری در سایت ثبت نام کرده باشد نسبت به سایر نقش‌ها دسترسی بیشتری داشته و قادر به مدیریت کامل سایت خواهد بود.

زبان سایت: وردپرس تا به امروز به چندین زبان مختلف ترجمه شده و در دسترس قرار گرفته است که می‌توانید بر اساس زبان دلخواه خود از آن استفاده کنید. اگر هم تا به امروز از یک زبان استفاده می‌کردید و حال تصمیم گرفتید از زبان دیگری استفاده کنید کافی است از این بخش زبان دلخواه را انتخاب کرده و روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا وردپرس با زبان جدید اجرا شود.

زمان محلی: این فیلد برای تعیین موقعیت مکانی است تا بر اساس آن بتوانید تاریخ و ساعت سایت را به درستی نمایش دهید. از آنجایی که ما کاربران فارسی زبان در ایران هستیم بنابراین باید این فیلد روی زمان محلی تهران تنظیم شده باشید یا اینکه می‌توانید از گزینه UTC+3:30 که برای زمان محلی تهران است استفاده کنید.

ساختار تاریخ: از این قسمت ساختار نمایش تاریخ برای نوشته‌ها، برگه‌ها و هر بخش از سایت که در آن تاریخ نمایش داده می‌شود را تعیین کنید. این ساختارها بر اساس سال، ماه، روز و یا فرمت دلخواهی هستند.

ساختار زمان: مشابه ساختار تاریخ این گزینه مربوط به ساعت سایت است. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید قادر هستید ساعت را بر اساس فرمت 12 یا 24 ساعته تنظیم کرده و در کنار آن نیز بر اساس مستندات تاریخ و زمان وردپرس از نام‌های دلخواه استفاده کنید.

روز آغازین هفته: این بخش برای روز آغازین هفته است که برای ما فارسی زبانان شنبه می‌باشد بنابراین نیازی به تغییر دادن آن نخواهید داشت.

حال که تنظیمات را سفارشی سازی کردید روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا ذخیره شوند. در هر مرحله لازم است تا بعد از انتخاب کلیه فیلدهای تنظیمات روی دکمه ذخیره تغییرات که در انتهای صفحه قرار دارد کلیک کنید.

تنظیمات نوشتن در وردپرس

این بخش از تنظیمات شامل انتخاب دسته‌بندی پیشفرض، ساختار پیشفرض نوشته و فعال کردن قابلیت افزودن نوشته در وردپرس با ایمیل می‌باشد.

آموزش مدیریت تنظیمات وردپرس و کار با پنل تنظیمات وردپرس

دسته‌ی پیش‌فرض نوشته‌ها: از این قسمت میتوان یکی از دسته بندی‌های سایت را به عنوان دسته پیشفرض انتخاب کرد تا در هنگام افزودن نوشته جدید و فراموشی انتخاب دسته بندی از این دسته استفاده شود.

ساختار پیش‌فرض نوشته: ساختار نوشته‌ها در وردپرس این امکان را فراهم می‌کنند تا نوشته‌ها را در قالب عکس، ویدئو، نقل قول، پیوند و… انتخاب کنید تا بر اساس موضوع و محتوای نوشته در این نوع ساختار و استایلی که نویسنده قالب برای هر یک از این ساختارها تعیین کرده است نمایش داده شود. به عنوان مثال فرض کنید قصد دارید از یک ویدئو در نوشته استفاده کنید، حال اگر قالب شما از این نوع ساختارها استفاده کرده باشد هنگام نمایش نوشته به جای تصویر شاخص ویدئویی که برای نوشته انتخاب کردید نمایش داده می‌شود.

فرستادن با ایمیل: یکی از امکاناتی که وردپرس فراهم کرده اسن است که با استفاده از ایمیل هم می‌توانید اقدام به ارسال نوشته در آن کنید. روش کار به این صورت است که ابتدا با استفاده از دسترسی POP3 و وارد کردن اطلاعات ایمیل مثل آدرس سرویس دهنده، پورت سرویس دهنده، نام کاربری و رمز ایمیل را وارد کنید. حالا اگر با استفاده از هر ایمیلی یک ایمیل به نشانی تعیین شده ارسال کنید در قالب یک نوشته در سایت منتشر خواهد شد. با استفاده از دسته‌ی پیش‌فرض برای فرستادن با ایمیل هم میتوان دسته پیشفرض برای مطالبی که از طریق ایمیل در سایت اضافه میشوند را انتخاب کرد.

آگاهی دهنده‌های به‌روز شدن سایت: سرویس‌های به‌روزرسانی وردپرس این امکان را می‌دهند تا با وارد کردن آدرس این نوع سرویس‌ها هنگامی که نوشته ای در سایت منتشر می‌کنید از این موضوع با خبر شده و کسانی که به عنوان کاربر این سرویس‌ها هستند از آن مطلع شوند.

تنظیمات خواندن در وردپرس

این بخش از تنظیمات وردپرس برای انتخاب حالت نمایش نوشته، تعداد نوشته قابل نمایش در وبسایت و فید وردپرس و تعیین بررسی سایت به موتورهای جستجو را خواهد داد.

آموزش مدیریت تنظیمات وردپرس و کار با پنل تنظیمات وردپرس

در برگه‌ی نخست نمایش داده شود: با استفاده از این بخش می‌توانید تعیین کنید که آخرین مطالب در صفحه اصلی نمایش داده شوند و یا اینکه یک برگه را به عنوان صفحه اصلی سایت انتخاب کنید و با استفاده از قابلیتی که در وردپرس برای طراحی چیدمان قالب با استفاده از صفحه سازها برای برگه قرار دارد نوشته‌ها را به صورت دلخواه در آن نمایش دهید.

بیشترین تعداد نوشته‌ها در هر برگه‌ی وبلاگ: از این قسمت میتوان تعداد نوشته برای نمایش در صفحه اصلی، صفحه آرشیو مطالب، صفحه دسته‌بندی مطالب، صفحه برچسب مطالب، صفحه محصولات و… را انتخاب کرد.

بیشترین تعداد نوشته‌ها در خوراک: خوراک سایت که یا آدرس فید سایت که حتما نام آن را با عنوان Feed یا RSS شنیده‌اید در وردپرس هم  وجود دارد که امکان بررسی مطالب از طریق فید وردپرس را خواهد داد. با استفاده از این گزینه میتوان تعداد از نوشته برای نمایش در فید وردپرس را تعیین کرد.

برای هر نوشته در خوراک، نمایش بده: از این قسمت هم میتوان نوع نمایش مطالب در فید وردپرس را بر اساس محتوای کامل نوشته و یا نمایش به صورت خلاصه انتخاب کرد.

نمایش به موتورهای جستجو: با استفاده از این گزینه میتوان اجازه دسترسی و بررسی سایت توسط موتورهای جستجو همچون گوگل را صادر کرد. در صورتی که مایل نیستید سایت در موتورهای جستجو نمایش داده شود کافی است تیک این گزینه را فعال کرده و یا اینکه با استفاده از آموزش ساخت robots.txt وردپرس سطح دسترسی به سایت را برای هر یک از موتورهای جستجو تعیین کنید.

تنظیمات گفت و گو در وردپرس

این بخش از تنظیمات وردپرس مربوط به دیدگاه‌ها یا همان نظرات در وردپرس می‌باشد که می توانید مواردی مثل فعال یا غیرفعال کردن نظرات در وردپرس، انتخاب نوع نمایش آواتار کاربران، تنظیمات نحوه تایید و انتشار دیدگاه‌ها و… را شخصی سازی کنید.

آموزش مدیریت تنظیمات وردپرس و کار با پنل تنظیمات وردپرس

گزینه‌های پیش‌فرض نوشته: با استفاده از گزینه”کوشش برای آگاه کردن ‌همه‌ی وبلاگ‌هایی که پیوندشان در ‌این نوشته است” اگر در نوشته ای از سایت خود به وبلاگی که با وردپرس ساخته شده است لینک دهید آنها از این موضوع مطلع می‌شوند که در بخش دیدگاه‌ها به صورت بازتاب نمایش داده خواهد شد. با فعال کردن گزینه”اجازه دادن به دیگر سایت‌ها برای فرستادن بازتاب بر نوشته‌های تازه” نیز امکان ارسال بازتاب برای نوشته‌های سایت شما فراهم می‌شود و هرگاه کسی در نوشته خود به سایت شما لینک دهد به همین شکل از آن مطلع می‌شوید. با استفاده از ”اجازه‌ی گذاشتن دیدگاه برای نوشته‌های جدید” نیز امکان گذاشتن دیدگاه را بدهید.

دیگر تنظیمات دیدگاه‌ها: در این بخش میتوان امکان ضروری کردن فرم ارسال نظر در وردپرس را برای نام نویسنده و ایمیل نویسنده دیدگاه فعال یا غیرفعال کرد. یا اینکه میتوان امکان ارسال دیدگاه را فقط برای کاربرانی که ثبت نام کرده و وارد سایت شده باشند فراهم کرد، در این صورت برای بازدیدکنندگانی که عضو سایت نیستند امکان ارسال نظر وجود نخواهد داشت.

از قسمت”بستن دیدگاه‌ها در نوشته‌های قدیمی‌تر” تعداد روز مورد نظر برای هر نوشته را تعیین کنید تا بعد از گذشت این تعداد روز امکان ارسال نظر در نوشته غیرفعال شود. با استفاده از سایر بخش‌ها هم میتوان دیدگاه‌ها را برای لود بهتر مطالبی که دارای نظرات زیادی هستند صفحه بندی کرد. همچنین میتوان اولویت نمایش نظرات را بر اساس دیدگاه‌های قدیمی یا جدید انتخاب کرد.

برایم نامه بفرستید هرگاه: با فعال کردن این بخش هر زمان کسی در سایت نظری ارسال کند وردپرس از طریق ایمیل شما را مطلع خواهد کرد. امکان ارسال ایمیل اطلاع رسانی برای نظرات جدید و نظراتی که نیازمند بررسی هستند هم فراهم خواهد بود.

پیش از‌ این‌که دیدگاهی نمایان شود: از این قسمت میتونید برای دیدگاه ها تعیین کنید تا هر زمان که به صورت دستی اونها را تایید نکردید در سایت نمایش داده نشوند و یا اینکه تعیین کنید کاربرانی که یک دیدگاه پذیرفته شده دارند از این پس هرگاه اقدام به ارسال نظر کنند به صورت خودکار نظر اونها تایید شده و در سایت نمایش داده شود.

آموزش مدیریت تنظیمات وردپرس و کار با پنل تنظیمات وردپرس

بررسی دیدگاه: در این قسمت میتوان تنظیماتی را برای محتوای نظرات انتخاب کرد که در صورت وجود بیش از تعداد مشخص شده‌ای لینک در محتوای دیدگاه، نظر ارسالی به صف بررسی هدایت شده و یا اینکه اگر دارای کلمات تعریف شده‌ای که در اینجا به عنوان لیست سیاه وارد میکنید، دیدگاه در صف بررسی قرار گیرد.

سیاه‌نامه‌ی دیدگاه‌ها: از این قسمت میتوان کاری کرد که محتوای دیدگاه‌ها که شامل آدرس سایت، ایمیل، آی‌پی کاربر و… است بررسی شوند تا در صورت وجود فیلترهای تعیین شده دیدگاه به عنوان جفنگ انتخاب شود.

آموزش مدیریت تنظیمات وردپرس و کار با پنل تنظیمات وردپرس

نیم‌رخ‌ها: با استفاده از نیم‌رخ میتوان آواتار کاربران سایت را در وردپرس نمایش داد. این آواتارها میتوانند با استفاده از سرویس گراواتار که متعلق به شرکت وردپرس است نمایش داده شوند یا اینکه با استفاده از افزونه‌ها استفاده از آواتار شخصی را در خود سایت فراهم کنید. همچنین میتوانید از آواتارهای تصادفی خود وردپرس که در تصویر میبینید هم استفاده کنید.

تنظیمات رسانه در وردپرس

با استفاده از این بخش میتوان اندازه برش برای تصاویر آپلود شده در وردپرس و امکان پوشه بندی کردن فایل‌ها را بر اساس ماه و سال انتخاب کرد.

آموزش مدیریت تنظیمات وردپرس و کار با پنل تنظیمات وردپرس

اندازه‌های تصویر: با مراجعه به این بخش میتوانید برش تصاویر آپلود شده در وردپرس را در سه اندازه بندانگشتی، میانه و بزرگ مدیریت کرده و از اندازه دلخواه برای این سه بازه اندازه تصاویر استفاده کنید تا تصاویر در این اندازه‌ها برش داده شوند.

در حال بارگذاری پرونده‌ها: با فعال کردن تیک گزینه پرونده‌ها را ماهانه و سالانه سازماندهی کن میتوان تصاویر را بر اساس سال و ماه در هاست پوشه بندی کرد. پیشنهاد می‌کنم حتما این گزینه را فعال کنید تا کل تصاویر سایت در یک پوشه آپلود نشوند.

تنظیمات پیوند یکتا وردپرس

پیوند یکتا در وردپرس این امکان را میدهد که ساختار آدرس‌ها را به صورت دلخواه انتخاب کنید. به عنوان نمونه میتوان لینک نوشته‌ها را بر اساس تاریخ یا نام نوشته انتخاب کرد تا بعد از آدرس دامنه با این ساختار لینک‌ها ساخته شوند. از انجایی که مبحث پیوند یکتا در وردپرس امری مهم و جامع است برای کار با تنظیمات این بخش به مقاله انتخاب بهترین پیوند یکتا در وردپرس مراجعه کنید.

در این آموزش به معرفی بخش‌های مختلف صفحه تنظیمات وردپرس پرداختیم و با نحوه شخصی سازی کلیه تنظیمات در وردپرس که شامل مواردی مثل عنوان و شعار سایت، تغییر ایمیل در وردپرس، امکان فعال یا غیرفعال کردن عضویت در وردپرس و… است آشنا شدیم. در صورتی که مشکل یا سوالی در رابطه با تغییر تنظیمات در وردپرس داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
برچسب ها

عباس صادقی

حدود 5 سالی است که در زمینه وردپرس فعالیت می‌کند، علاقه مند است که با تولید محتوا کاربردی در وبمستر وردپرس به افزایش دانش هموطنان خود کمک کند و باعث گسترش جهان شود؛ او یک آزاد کار است، از دانشگاه انصراف داده و علاقه‌ای به ادامه تحصیلات آکادمیک ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن