سئو و بهینه سازیسئو وردپرسمقالات آموزشیوردپرس

آموزش استفاده صحیح از تگ‌های هدینگ در وردپرس

آموزش استفاده صحیح از تگ‌های هدینگ در وردپرساستفاده صحیح از تگ های هدینگ در وردپرس و هر سایت دیگری با تغییراتی که به صورت مکرر در الگوریتم گوگل در حال رخ دادن است به امری مهم تبدیل شده است. یکی از راه‌های قرار گرفتن در نتایج بالای موتورهای جستجو تولید محتوای بهینه از نظر ساختاری هستش که استفاده از تگ‌های هدینگ H1 تا H6 به صورت درست و اصولی در صفحات میتونه تاثیر به‌سزایی در رتبه بندی صفحه داشته باشه.

در این آموزش از وبمستر وردپرس قصد دارم به آموزش صحیح استفاده صحیح از تگ های هدینگ H1 تا H6 در وردپرس بپردازم که با استفاده از این مقاله میتونید با تاثیر هر یک از این تگ‌های هدینگ در سئو سایت آشنا شده و به مرور زمان با استفاده درست از تگ‌های وردپرس سایت خود را بهینه کنید.

آموزش استفاده صحیح از تگ های هدینگ در وردپرس

تگ‌های هدینگ H1 تا H6 یا همان Heading Tags شامل تگ‌های H1،H2،H3،H4،H5 و H6 هستند که در زبان HTML وجود دارند. هر یک از این تگ‌ها دارای یک اندازه در محتوا هستند که با استفاده از CSS میتوان از اندازه دلخواه برای هر تگ هدینگ استفاده کرد. استفاده درست از تگ‌های هدینگ در وردپرس جزو اصول اصلی محتوا نویسی در هر سایتی است. همانطور که در بررسی فاکتورهای سئو گوگل در بهینه سازی سایت دیدیم، استفاده از کلمات کلیدی مربوط به سایت در تگ H1 از اهمیت بالایی برخوردار است و گفته میشه که حتما صفحات سایت باید دارای یک تگ H1 باشند.

استفاده درست از تگ‌های هدینگ در وردپرس صرفا از نظر سئو و بهینه سازی سایت مهم نیست. اگر از این تگ‌ها به صورت درست استفاده کنید ظاهر محتوای تولید شده هم به صورت طبقه بندی شده مرتب شده و کاربران هنگام مطالعه مطالب سردرگم نخواهند شد و ظاهر محتوا هم از یکنواختی خارج خواهد شد. بنابراین استفاده از تگ های هدینگ هم از نظر ظاهری و هم از نظر بهینه سازی محتوا در سایت مهم هستند.

برای استفاده از تگ های هدینگ در وردپرس کافیه تا تیتر خودتون را برای تغییر هدینگ انتخاب کرده و از ویرایشگر وردپرس از قسمت گزینه بند تگ هدینگ دلخواه خودتون را برای متن انتخاب کنید. یا اینکه میتونید با استفاده از کلیدهای میانبر Shift + Alt و وارد کردن شماره تگ مورد نظر از تگ های هدینگ H1 تا H6 در وردپرس استفاده کنید. برای نمونه کلید میانبر برای تگ H2 در وردپرس SHIFT + ALT + 2 خواهد بود.


تگ H1 در وردپرس

تگ H1 اولین تگ و مهم‌ترین تگ هدینگ در هر سایتی است که بدنه اصلی یک وبسایت را شامل شده و به عنوان دومین عامل نشانه گذاری یک سایت بر اساس موضوع سایت برای گوگل خواهد بود. اهمیت تگ H1 به قدری بالاست که استفاده از تگ H1 در هر صفحه از سایتی فقط باید یک بار صورت گرفته باشد. بنابراین برای اینکه از این تگ به درستی استفاده بشه میتونه در بخش‌هایی مثل عنوان سایت یا عنوان مطالب از اون استفاده کرد که در تمامی صفحات یک بار تکرار شده باشد.

برای درک بهتر این تگ یک روزنامه را در نظر بگیرید که در هر روز چاپ می‌شود. هر روزنامه دارای یک عنوان اصلی است. به عنوان مثال روزنامه همشهری، روزنامه آفتاب، روزنامه آرمان و… که عنوان روزنامه با تیتر بزرگ H1 در بالای هر صفحه درج شده است. استفاده از تگ های هدینگ برای یک سایت هم باید درست مثل یک روزنامه باشه و در هر صفحه از نوشته، برگه، آرشیو، برچسب و… یک بار از آن کنید.

آموزش استفاده صحیح از تگ های هدینگ H1 تا H6 در وردپرستوجه داشته باشید که، اهمیت تگ H1 در وردپرس یا در هر سایتی بیشتر از سایر تگ‌ها است. هر چه از تگ‌های کوچکتر استفاده کنید به صورت درختی اهمیت آنها هم از نظر سئو کمتر خواهد بود. بنابراین هنگام استفاده از تگ H1 در وردپرس سعی کنید از کلمات کلیدی صفحات در این تگ استفاده کنید تا ضمن اهمیت بالایی که استفاده از این تگ داره، بتونید اهمیت اونو به دلیل استفاده از کلمه کلیدی دو چندان کنید.

امروزه در تمامی قالب‌های سایت به گونه‌ای عمل می‌شود که لوگو سایت را با تگ h1 انتخاب می‌کنند که درست مثل همان مثال روزنامه لوگو را با این تگ انتخاب می‌کنند. شاید از خودتون بپرسید پس چرا اندازه آنها از تگ H1 کوچکتر است؟ که با استفاده از CSS این کار صورت می‌گیرد.

تگ H2 در وردپرس

تگ H2 دارای اندازه کوچکتری از تگ H1 است و درجه اهمیت این تگ در سئو در مرحله دوم قرار دارد. این تگ می‌تواند در عنوان مطالب یا محتوایی از نوشته به تعداد صحیح استفاده شود. استفاده از تگ h2 نباید زیاد باشد و به درستی با یک نسبت استاندارد بر اساس تعداد کلمات هر نوشته باید از آن استفاده کرد. اگر مثال روزنامه را برای این تگ تکرار کنیم، در یک روزنامه هم دسته‌بندی مطالب که در بخش‌های گوناگون اجتماعی، ورزشی، حوادث و… است از این تگ استفاده می‌شود.

در یک سایت نیز درست باید مثل یک روزنامه برای دسته‌بندی کردن و مجزا کردن سرتیتر نوشته‌ها در محتوای نوشته از تگ H2 استفاده شود. در استفاده از تگ H2 نیز باید به گونه‌ای عمل کنید که هم بخش ظاهری و کاربری سایت را در نظر بگیرید که نشان از بی نظمی نداشته باشد و هم بخش موتورهای جستجو را در نظر بگیرید که از کلمات کلیدی مناسب در داخل این تگ‌ها استفاده شده باشد.

تگ H3 در وردپرس

بعد از تگ H2 تگ H3 قرار دارد که اندازه کوچکتر داشته و اهمیت آن نیز در درجه کمتری قرار دارد. این تگ می‌تواند در عنوان نوشته یا در محتوای نوشته برای زیر عناوین تگ H2 استفاده شود. درست مشابه مثالی که برای یک روزنامه زدیم، هر روزنامه دارای دسته‌بندی بود که با استفاده از تگ H2 آنها را از هم مجزا کردیم. حالا در هر دسته‌بندی عناوین خبرها وجود دارند که زیر مجموعه‌ای از دسته‌بندی هستند که می‌توان از تگ H3 در آنها استفاده کرد.

در یک سایت هم میتوان در محتوای نوشته برای عناوینی که با استفاده از تگ h2 ایجاد شده زیر عناوین وابسته به تگ h2 را با استفاده از تگ h3 ایجاد کرد. استفاده از تگ‌های هدینگ در وردپرس میتونه به صورت درختی انجام باشه که برای هر زیر تیتر از تگ کوچکتر اون استفاده شده باشه که هم نظم داشته باشه و هم موتورهای جستجو قادر به درک بهتر محتوا باشند. برای استفاده از تگ‌های H3 محدودیتی وجود ندارد و میتوان بسته به میزان کلماتی که در یک نوشته وجود دارد از یک تعداد استانداردی از این تگ استفاده کرد.

تگ H4 در وردپرس

بعد از تگ H3 تگ H4 قرار داره که در اندازه کوچکتر و اهمیت کمتری است. استفاده از این تگ هم معمولا به گونه‌ای صورت میگیره که برای یک زیر عنوان یا بهتر بگیم زیر موارد از تگ H3 استفاده شود. به عنوان مثال از این تگ بیشتر در مواردی مثل لیست‌های دایره‌ای و شماره‌ای UL و LI استفاده خواهد شد.

تگ H5 و H6 در وردپرس

تگ‌های h5 و h6 هم مشابه تگ H4 در نوشته‌ها معمولا به تعداد کمتر صورت میگیره و حتی ممکنه در یک نوشته اصلا این دو تگ را نبینید. این تگ‌ها میتونند در قالب یک باکس و یا پیغامی که در انتهای نوشته وارد می‌کنید هم استفاده شوند. برای همان مثال روزنامه بعد از اینکه صفحه عنوان، دسته‌بندی و عناوین خبر یک روزنامه را مطالعه می‌کنید که به ترتیب با تگ‌های H1 تا H4 به نگارش درآمده‌اند، در پایین صفحه روزنامه ممکنه یک آگهی مناقصه یا محتوایی مثل استخدام را مشاهده کنید. این باکس به گونه‌ای نوشته میشه که از تگ‌های h5 و h6 در درون اون استفاده شده باشه.

برای نمونه ابتدا با تگ h4 عنوان مناقصه و یا پروژه را وارد می‌کنند، سپس با استفاده از تگ h5 شرایط و مدارک مورد نیاز مناقصه یا پروژه را مینویسند و در نهایت با استفاده از تگ h6 زمان‌بنی و جزییات بیشتر را درج می‌کنند. در ساختار یک سایت هم ممکنه تا از این سه تگ به این شکل استفاده شود.


اهمیت استفاده از تگ‌های هدینگ

اگر بخواهیم درجه بندی و اهمیت استفاده از هر تگ را مشخص کنیم ساختار تگ های هدینگ باید به صورت زیر باشند. همانطور که در ساختار زیر می‌بینید درجه اهمیت استفاده از تگ‌های heading به صورت درختی می‌باشد. استفاده از تگ H1 که در راس آنها قرار دارد به عنوان بدنه اصلی بوده و باید حتما در هر صفحه یک بار استفاده شده باشد. بعد از تگ H1 میتوان از چند تگ H2 برای معرفی زیر عناوین این بدنه اصلی استفاده کرد. سپس از تگ H3 به عنوان زیر مجموعه‌ای از تگ H2 و… به همین ترتیب از سایر تگ‌ها استفاده کنید.

اهمیت استفاده از تگ های هدینگ در وردپرس

امیدوارم که این آموزش هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و با استفاده از اون به اهمیت استفاده از تگ‌های هدینگ در وردپرس پی برده باشید. در صورتی که برای استفاده صحیح از تگ های هدینگ H1 تا H6 در وردپرس سوال یا مشکلی دارید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشم.

4.7/5 - (7 امتیاز)
برچسب ها

عباس صادقی

حدود 5 سالی است که در زمینه وردپرس فعالیت می‌کند، علاقه مند است که با تولید محتوا کاربردی در وبمستر وردپرس به افزایش دانش هموطنان خود کمک کند و باعث گسترش جهان شود؛ او یک آزاد کار است، از دانشگاه انصراف داده و علاقه‌ای به ادامه تحصیلات آکادمیک ندارد.

نوشته های مشابه

‫۳ نظرها

  1. سلام و درود در صفحات دسته بندی من نام دسته بندی ها رو به صورت پیشفرض به عنوان تگ h2 ثبت میکنه از کجا میشه این رو به h1 تغییر داد ؟ چون هیچ تک h1 یی در اون صفحه وجود نداره

  2. سلام ممنون از توضیحات مفیدتون اگر یک نمونه هم در انتها قرار میدادین خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن